Atopowe zapalenie skóry

Alergie mogą dotknąć każdego z nas. Jedną z najczęściej spotykanych chorób o podłożu alergicznym jest atopowe zapalenie skóry. Jak przyznaje dermatolog Gdańsk Osowa, problem atopowego zapalenia skóry może dotykać co piątej osoby. Choroba ta jest chorobą przewlekłą o charakterze nawrotowym z okresami remisji ( okres braku aktywności choroby). Można zauważyć, iż AZS jest ściśle powiązane z chorobami o podłożu autoimmunologicznym. Choroba ta atakuje głównie dzieci, rzadziej ujawnia się u osób dorosłych. Mówi się, iż AZS jest uwarunkowane nie tylko czynnikami genetycznymi (znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia AZS u dziecka, jeżeli jedno z rodziców również na nie chorowało) czy też środowiskowymi (w krajach uprzemysłowionych ryzyko pojawienia się AZS jest o ponad 30% większe). Spory wpływ na występowanie ma także klimat a także czynniki psychogenne (stres może powodować nasilenie się objawów). Co jeszcze może odpowiadać za pojawienie się lub nasilenie AZS?

Niewątpliwie takie rzeczy jak detergenty czy też dym tytoniowy. Należy również wspomnieć, iż chorobę może spowodować noszenie drażniącej odzieży, tj. wykonanej z szorstkich tkanin jak chociażby wełna. Dermatolog Gdańsk Osowa doskonale wie, że w przypadku osób chorych na AZS skóra posiada niekompletny płaszcz lipidowy, przez który przenikają czynniki wywołujące podrażnienie skóry. Objawami świadczącymi o pojawieniu się tej obniżającej komfort życia choroby jest przede wszystkim pojawienie się zmian skórnych oraz suchość powłoki skórnej, powodującej uczucie swędzenia, prowokujące do drapania. Drapanie powoduje dalsze uszkadzanie skóry, utrudniające proces leczniczy.

W zależności od przyczyn choroby, proces leczniczy polega na wyeliminowaniu czynnika wywołującego chorobę, odpowiednia pielęgnacja skóry i stosowanie odpowiedniej odzieży leczniczej. W cięższych przypadkach dermatolog Gdańsk Osowa zaleci leczenie farmakologiczne przy użyciu leków immunosupresyjnych lub kortykosteroidów, czasem potrzebna jest fotochemioterapia lub  fototerapia. Ważne jest także wsparcie psychologiczne, ponieważ choroba w znacznym stopniu obniża komfort życia pacjenta, mogąc doprowadzić do depresji. Trzeba także pamiętać, iż AZS wymaga od pacjenta zmiany nawyków, takich jak konieczność częstej zmiany pościeli i pranie jej w specjalnych środkach, należy unikać także pomieszczeń zakurzonych a także klimatyzowanych. Nie zaleca się także kąpieli w basenach, ze względu na chlorowaną wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *