Telefony analogowe – co warto o nich wiedzieć?

Wskazując na telefony analogowe warto wskazać, że obecnie nad sieciami analogowymi stoją telefony działające w systemach cyfrowych, na przykład GSM, DCS, UMTS.

Pierwszy prototyp telefonu komórkowego wykonany w 1956 roku ważył 40 kilogramów, a kształtem przypominał walizkę. Wraz z rozwojem technologii urządzenie to stawało się coraz bardziej powszechne, a co za tym idzie – praktyczne. Telefon stacjonarny to taki, który jest na stałe związany z konkretnym miejscem, w którym został zainstalowany. Numer takiego urządzenia nie jest związany z konkretnym aparatem, a płaszczyzną, do jakiej został przyłączony. Dzieje się tak przez wzgląd na przewód, który został do tego wykorzystany.

Opcja analogowa nie jest odpowiednia dla osób fizycznych, które stale się przemieszczają (do pracy, szkoły, sklepu, lekarza). Decydują się na nią przedsiębiorstwa ze względu na możliwość wybierania numerów wewnętrznych i przekierowań dzwoniących klientów do odpowiednich działów. Jest to bardzo wygodne w pracy biurowej, na przykład na recepcji w hotelu lub w call center. Rozmowy mogą odbywać się w oparciu o technologie: PSTN (Public Switched Telephone Network)

oraz VoIP (Voice over IP)

Rodzaje telefonów stacjonarnych

– przewodowe, w których urządzenie jest połączone ze słuchawką kablem, który nie pozwala na oddalenie się podczas rozmowy. Są to tradycyjne, najprostsze aparaty, których nie trzeba podłączać do sieci elektrycznej. Użytkowanie ich pozwala na zmniejszenie kosztów prądu, bo pobierają nieznaczną ilość energii.

– bezprzewodowe, to te zapewniające dużo większą swobodę, jednakże ich cena jest znacznie wyższa. Komunikacja między stacją a słuchawką odbywa się cyfrowo za pośrednictwem fal radiowych. Mimo komfortu braku kabla, korzystanie z tego typu telefonów jest również ograniczone – przez zasięg oraz poziom naładowania urządzenia. Należy także pamiętać, aby po zakończeniu rozmowy umieścić słuchawkę w stacji dokującej oraz kontrolować stan baterii.

– telefaksy, będące połączeniem co najmniej dwóch urządzeń – telefonu i faksu. Pozwalają na prowadzenie rozmów i przesyłanie dokumentów przez linię telefoniczną. Na rynku dostępne są produkty łączące ze sobą dodatkowo drukarkę, skaner i kopiarkę.

 

Funkcje

Telefony analogowe https://itencio.com/pl/telefony/stacjonarne/analogowe.html nie są tak rozwinięte technologicznie jak komórkowe. Ich przeznaczeniem jest wykonywanie i odbieranie połączeń. Posiadają okrojoną paletę funkcji, jednakże prawidłowo spełniają swoje zastosowanie jako urządzenia biurowe. Na rynku pojawiają się także aparaty ze znacznie większymi możliwościami – mają duże, kolorowe, dotykowe wyświetlacze i pozwalają na korzystanie z sieci społecznościowych lub poczty elektronicznej. Można także wyświetlać zdjęcie osoby dzwoniącej, prowadzić rozmowy konferencyjne a nawet zagrać w grę.

 

 Na rynku można znaleźć dobry i tani telefon analogowy. Zważając na rozwój sprzętów komórkowych zajmujących powoli ich miejsce, cena urządzeń stacjonarnych spada. Nowości technologiczne przewyższają prostotę i funkcjonalność tradycyjnych telefonów, ale raczej prędko nie odejdą w niepamięć, bo praktyczność jest cechą stale pożądaną.