Zielony dach – intensywny czy ekstensywny?

Jeszcze paręnaście lat temu zielony dach większości z nas mógł się jedynie śnić. Wymagał bowiem naprawdę sporych nakładów finansowych i mogli pozwolić sobie na niego tylko ci, którzy byli w stanie naprawdę znacząco wzmocnić konstrukcję budynku. Tymczasem dzisiaj wszystko się zmieniło. Nowe technologie znacząco obniżyły koszty i wymagania. Pozostaje zastanowić się, czy twój zielony dach to powinien być dach intensywny http://gcl.com.pl/zinco-zielone-dachy/rozwiazania-systemowe/dach-intensywny/, czy może ekstensywny. Na czym polega podstawowa różnica? Na możliwościach w nasadzeniu roślinności.

Dach intensywny to prawdopodobnie to, co przypominasz sobie, gdy zaczynasz myśleć o dachu zielonym. Bujna roślinność, piękna gęsta zielona trawa – generalnie, tradycyjny ogród przeniesiony na dach. Każdy o takim marzył! Jednocześnie jednak warto wiedzieć, że dach intensywny to wysokie koszta samego przygotowania, a następnie wcale nie mniejsze przy utrzymaniu go. To jednak nie wszystko – dach intensywny przede wszystkim wymaga znacznie mocniejszej konstrukcji budynku i głębokiej warstwy do nasadzeń.

Tymczasem dach ekstensywny to ten, na którym rosną rośliny sucholubne. Nie wymagają one zatem tak dużo specjalnej pielęgnacji i będą długo miały się całkiem nieźle nawet wtedy, gdy specjalnie nie poświęcisz im uwagi. Jest zatem znacznie łatwiejszy już na etapie tworzenia projektu, ale także zdecydowanie prostszy w utrzymaniu. Możesz na nim posadzić m.in. rozchodniki, skalnice, zioła czy macierzanki. Wszystkie te rośliny wyróżniają się naprawdę dużą odpornością na bardzo trudne nawet warunki atmosferyczne – nie powinny ulec całkowitemu zniszczeniu nawet podczas burzy, suszy, wiatru czy przy palącym słońcu. Dach intensywny, chociaż piękny, będzie bardzo wymagający. Tymczasem dach ekstensywny jest doskonałym rozwiązaniem dla kogoś, komu dach zielony bardzo się marzył, ale jest świadomy tego, że nie będzie go stać na poświęcenie tak dużej ilości czasu i pieniędzy. Jest on też znacznie lżejszy i można zamontować go również na dachu o sporym stopniu pochylenia – nawet do 35 stopni.

Dach intensywny – zalety

Sam piękny wygląd, jaki prezentuje sobą dach intensywny, to nie wszystko. Aby przekonać cię do tego, że warto go mieć u siebie, prezentujemy kilka głównych zalet jego posiadania na własnym domu.

  • Dach intensywny poprawia estetykę samego domu oraz otoczenia
  • Dach intensywny pozwala odzyskać część utraconych terenów zielonych, czego bardzo potrzeba w miastach
  • Dach intensywny daje schronienie małym organizmom
  • Dach intensywny w dużym stopniu ogranicza odpływ wody deszczowej – rośliny zatrzymują średnio 50% wód opadowych
  • Dach intensywny to także mniejsze ogrzewanie się budynku i ochrona przed działaniem mrozu
  • Dach intensywny wpływa korzystnie na izolacyjność cieplną oraz akustyczną
  • Dach intensywny poprawia mikroklimat otoczenia
  • Dach intensywny pomaga obniżyć temperaturę powietrza w upalne dni oraz podnieść jego wilgotność